Sabine artık çok ‘yahşi’

MS hastası Azeri Sabine Farajova, İstanbul'da kök hücre tedavisiyle hayata döndü. Alınan kan kök hücreleri, 'tarlaya tohum eker' gibi geri verildi. Üç haftada sonuç alındı, Sabine de minik bebeğine kavuştu.

MS krizleri yüzünden felç kalan Azeri Sabine Farajova, İstanbul'da yapılan kök hücre nakli sayesinde, 3 haftada sağlığına kavuştu. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yaşayan Sabine Farajova, doğum yaptıktan sonra uzuvlarında uyuşma, kolunu kullanma güçlüğü gibi sorunlar yaşamaya başladı. Geçtiğimiz yıl şikâyetleri iyice arttı hatta bir süre sonra uzuvlarını hiç kullanamaz hale geldi. Bacakları tutmaz oldu. Henüz 22 yaşındaki Sabine, Bakü'de hastaneye gittiğinde artık yatalak haldeydi. Hastalığın çok ağır şekilde seyrettiğini gözlemleyen doktorları onu İstanbul'da Nöroloji Uzmanı Dr. Ahmet Güner Altunhalka'ya yönlendirdi.

KIZINI ANNESİNE EMANET ETTİ
Sabine, bir yaşındaki minik kızını sütten kesti ve annesine emanet ederek tedavi için Türkiye'nin yolunu tuttu. İstanbul'daki muayene ve incelemeler sonrasında teşhis kondu; MS (Multipl Skleroz) hastasıydı. Yani bağışıklık sisteminde gelişen hatalı çalışma sonucu, sinir sistemini oluşturan birimlerin yangısal hasarı ile seyreden bir hastalığın pençesindeydi. Sabine'ye ağır seyirli MS için verilmesi gereken ilk basamak tedavi uygulandı. Tedavi etkili oldu, Sabine atağı atlattı ve yakınmaları büyük oranda ortadan kalkmış bir şekilde Bakü'ye döndü. Bu dönemde MS ataklarının sıklığını azaltan ilaç tedavileri uygulandı. Fakat Sabine Farajova, MS belirtilerini çok kısa aralarla ve şiddeti artarak tekrar yaşamaya başladı. Bunun üzerine İstanbul'a geri geldi. Dr. Altunhalka, radikal bir karar verdi. Kök hücre nakli yapılacaktı. Sabine ve ailesi öneriyi kabul edince, Dr. Altunhalka hastasını, Türkiye'de MS tedavisinde otolog kök hücre nakli deneyimine sahip Prof. Dr. Sevgi Kalayoğlu Beşışık'a yönlendirdi.

HÜCRELERİ DONDURULDU

Bu tedavideki hedef, hatalı çalışan kan hücrelerinin görev aldığı bağışıklık sisteminin çalışmasını düzeltmek ve MS'in yinelenmesini engellemekti. Bugüne kadar çok sayıda MS hastasını izleyen ve 3 Türk MS hastasına yapılan otolog kök hücre nakline imza atan Dr. Kalayoğlu Beşışık'ın sorumluluğunda, Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kemik İliği Nakli Ünitesi'ne yatırıldı genç kadın. Beşışık ve ekibi Uzman Hematolog Dr. Şebnem İzmir Güner ile Dr. Zülfü Özkılıç eşliğinde tedavisi gerçekleştirildi. Kan sisteminin yeniden üretime geçmesi için önceden kan kök hücreleri toplandı, donduruldu ve saklandı. Daha sonra bunlar yoğun kemoterapi tedavisiyle, damardan 'tarlaya tohum ekme' mantığıyla geri verildi. Sabine bu tedaviyi hafif derecede yan etkilerle tolere etti. Kök hücre naklinin üçüncü haftasında, artık kendi işini kendi yapabilir bir duruma gelince de doktorların onayıyla ülkesine uğurlandı.

ARTIK KIZINA SARILABİLİYOR
Bakülü Sabine şimdi ülkesi Azerbaycan'da sağlığına ama en çok da küçük kızına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Minik kızı daha bir yaşındayken yatalak halde Türkiye'ye gittiğini söyleyen Sabine, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Kızımı kucağıma bile alamıyordum. İstanbul'da uygulanan kök hücre tedavisi sayesinde yeniden doğdum. Allah hem Türkiye'den, hem Türk doktorlarımdan razı olsun. İmdi (şimdi) çok yahşiyem (iyiyim). En çok sevindiğim, şimdi iki yaşında olan kızıma doya doya sarılıp, ona annelik yapabilmek."

'Çok az sayıda vakada yapıldı'
PROF. DR. SEVGİ KALAYOĞLU BEŞIŞIK (TEDAVİYİ GERÇEKLEŞTİREN DOKTOR): Ağır bir tedavi olmasına rağmen, Sabine Farajova bu tedaviyi iyi tolere etti ve üçüncü haftada beklediğimiz toparlama oldu. MS tedavisinde; kan kök hücre nakli sık uygulanan bir tedavi şekli değildir. Ülkemizde de MS hastalığının seyrine göre, nöroloji uzmanlarının nakil ekiplerinden talebi doğrultusunda çok az sayıda vakaya yapılmıştır. Kan kök hücre nakli, kendine özgü yan etkileri olan ve de çok yönlü uzmanlık alanını ilgilendiren ağır bir tedavidir. O nedenle böyle tedaviler ancak deneyimli merkezlerde yapılmalıdır.

Kaynak için tıklayınızTags
Multipl Skleroz haberler, MS kök hücre tedavisi