MS (Multiple Skleroz) tedavisinde çaresiz degiliz


BRSHH Multiple Skleroz Polikilinigi’nden Dr. Musa Öztürk, MS hastaliginin kisinin bagisiklik sistemindeki bozukluk sonucu beyin ve omurilikte çok sayida plaklar olusmasiyla seyrettigini söyledi.
Bundan 20 – 30 yil öncesine göre MS tedavisinde çok daha fazla seçenegimiz oldugunu belirten Dr. Musa Öztürk, 2011 – 2012’de MS tedavisinde yeni haplarin da kullanima girecegini bildirdi.

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A Hastanesi (BRSHH) Multiple Skleroz Polikilinigi’nden Dr. Musa Öztürk, Türkiye’de yaklasik 35 bin MS hastasinin oldugunu söyledi. Hastaligin kadinlarda erkeklerden daha sik görüldügünü belirten Musa Öztürk, “Dünyada yaklasik 2 milyon 500 bin Multiple Skleroz hastasi var. MS tanisi genellikle 20-40 yas arasinda konmaktadir. Ancak hastalik baslangicinin, belirtiler baslamadan daha önce oldugu kabul edilmektedir. 12 yas altinda ve 55 yas üzerinde hastalik tanisi nadiren konur. Bulasici ya da bir akil hastaligi degildir” dedi.Kaynak ve devamı tıklayınız