Gilenya 0,5 Mg (Fingolimod), Ek2-G / Yurtdışı İlaç Listesi'ne Girdi

Multipl Skleroz (MS) tedavisinde hastalar açısından çok önemli bir tedavi alternatifi oluşturan ve yüksek etkinliğe sahip "tek oral tedavi" olan fingolimod etken maddeli Gilenya 0,5 mg; Ek2-G / Yurtdışı İlaç Listesi'ne girdi.


Novartis tarafından geliştirilen ve Multipl Skleroz (MS) tedavisinde hastalar açısından çok önemli bir tedavi alternatifi olan, yüksek etkinliğe sahip tek oral tedavi fingolimod etken maddeli Gilenya 0,5 mg, 5 Kasım 2011 tarihli resmi gazetede Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yayınlanan "Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği"ne göre Ek2-G / Yurtdışı İlaç Listesi'ne girdi. 

Türkiye'de ruhsat onayı 18.04.2011 tarihinde alınan ve "Hasta Katılım Payından Muaf İlaçlar Listesi"nde (EK-2) yapılan bu düzenleme ile birlikte bedeli geri ödenecek ilaçlar listesine dâhil edilen Gilenya 0,5 mg (fingolimod) tedavisi Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) üzerinden Türk tıbbının hizmetine sunuldu. 

"Ataklarla seyreden MS" hastaları için ataklar ve özürlülük gelişimi üzerinde etkili bir seçenek olan Gilenya, yıllık atak sayısında placeboya göre %54, standart tedaviye göre %52 oranında azalma sağlayarak yüksek klinik etkinlik sunuyor. 

MS tedavisi için onaylı tüm tedavilerin enjeksiyon şeklinde (subkutan veya intramüsküler) veya intravenöz infüzyon şeklinde uygulanmak zorunda olduğu günümüzde Gilenya yüksek etkinliğin yanı sıra oral yolla uygulanan bir tedavi seçeneği olarak bu ihtiyacı karşılıyor.


İlgili Konular
- Gilenya Kullanma talimatı

- Gilenya için FDA onayı
Tags
Multipl Skleroz Gilenya tedavisi, MS hap tedavisi, Gilenya nasıl kullanılır, etkinliği, yan etkileri